Pożycza, inwestuje i doradza
Finanse | Najistotniejszym zadaniem EBOR jest pomoc w budowie sektora prywatnego, który jest głównym motorem rozwoju gospodarki rynkowej.
Agnieszka Kamińska
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozpoczął działalność w kwietniu 1991 r. w celu wspierania rozwoju krajów Europy Środkowej i Wschodniej po upadku komunizmu. W odróżnieniu od Banku Światowego, koncentrującego się głównie na transformacji instytucji publicznych, najistotniejszym zadaniem EBOR jest pomoc w budowie sektora prywatnego, który nie istniał w okresie centralnego planowania, a jest głównym motorem rozwoju gospodarki rynkowej.
Przez 23 lata działalności EBOR zainwestował przeszło 85 mld euro w ponad 4,5 tys. projektów w 35 krajach. Siedzibą banku jest Londyn. Od 2012 r. prezesem EBOR jest Brytyjczyk sir Suma Chakrabarti.
37 beneficjentów
Koncepcją leżącą u podstaw utworzenia EBOR było, aby kraje rozwinięte służyły pomocą finansową, doradczą i techniczną krajom, które dopiero wkraczały na drogę rozwoju w ramach systemu wolnorynkowego. Ponieważ gospodarki postkomunistyczne nie miały własnej bazy kapitałowej, ważne było finansowe zaangażowanie EBOR w kiełkujące inwestycje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta